TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

W 2 godziny z Katowic do Warszawy? Dzięki CPK.
InfoRail.pl - Opublikowano: 03.09.2020 18:45:27
W 2 godziny z Katowic do Warszawy? Dzięki CPK (foto: PKP PLK)

Śląsk skorzysta na inwestycjach kolejowych CPK; planowana jest budowa 100 km nowych linii kolejowych i modernizacja 246 km istniejących - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Dzięki temu z Katowic do Warszawy będzie można przejechać poniżej 2 godz.

Podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się panel "Centralny Port Komunikacyjny", podczas którego uczestnicy rozmawiali m.in. o projekcie i harmonogramie CPK oraz wpływie załamania rynku lotniczego na plany budowy portu.

Jak powiedział obecny na panelu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, jednym z regionów Polski, które najbardziej skorzystają z inwestycji kolejowych CPK jest województwo śląskie.

"W każdym województwie, na Śląsku, może nawet bardziej niż w wielu innych, ten wpływ programu inwestycyjnego CPK będzie ogromny. W skali całego regionu śląskiego będzie to 100 km nowo wybudowanych linii kolejowych i 246 km linii modernizowanych. To będzie dla mieszkańców wszystkich śląskich miejscowości znaczące skrócenie czasu przejazdu np. z Katowic do Warszawy poniżej 2 godz." - powiedział Horała. Dodał, że w sumie w zasięgu linii kolejowych znajdzie się 3,6 mln mieszkańców województwa.

Zdaniem wiceministra, epidemia koronawirusa na program budowy CPK może mieć pozytywny wpływ. W jego ocenie, inwestycje "generalnie" lepiej prowadzi się w czasie spowolnienia gospodarczego, bo łatwiej jest wtedy znaleźć wykonawców i ceny są niższe.

Jak mówił, prognozy analityków odnośnie odbudowy rynku lotniczego po koronawirusie "są różne".

"Takiej, która by twierdziła, że przez siedem lat nie nastąpi podniesienie tego rynku - raczej nie spotkałem. Te najbardziej popularne mówią, że w roku 2023-2024 nastąpi powrót do poziomu ruchu z roku 2019 i później pewnie dalszy, organiczny wzrost" - tłumaczył Horała. W ocenie wiceministra, raczej ta "przerwa, czy reset rynku lotniczego, nam kupuje trochę czasu". Zdaniem Horały, kiedy CPK zacznie już obsługiwać pierwsze loty, to "domniemać można z dużą dozą prawdopodobieństwa, że rynek już się podniesie i będą pasażerowie".

Prezes spółki CPK Mikołaj Wild przekazał, że program inwestycyjny CPK zakłada przeznaczenie 12,8 mld zł na prace przygotowawcze w latach 2020-2023.

"Prace przygotowawcze, jeśli chodzi o Centralny Port Komunikacyjny, zakończą się wbiciem pierwszej łopaty. Prace przygotowawcze przewidziane są na lata 2020 - 2023. Dzięki osobistemu staraniu pana ministra Horały, w najbliższych tygodniach (...) zostaną przyjęte w ramach programu wieloletniego przez Radę Ministrów. Jest to niemal 13 mld zł. Mamy świadomość, że to jest duża kwota. Ale mamy jednocześnie świadomość, że jest to kwota niemal trzykrotnie niższa niż jednoroczne wydatki, które nasze państwo przeznacza na 500+" - powiedział Wild.

Wild przekazał, że z pieniędzy tych zostanie przygotowany model ruchu. "To narzędzie, którego wprowadzenia oczekiwała od nas Komisja Europejska. To narzędzie planistyczne, prognostyczne, które pozyskaliśmy od PKP PLK, bardzo dziękujemy za wsparcie w tym zakresie, które przekształciliśmy, które będziemy dalej rozwijać po to, aby decyzje inwestycyjne mogły być podejmowane w oparciu o to, jak wiele ludzi będzie chciało korzystać z poszczególnych kierunków, destynacji" - powiedział. Dodał, że model ruchu obejmuje połączenia kolejowe, lotnicze i drogowe.

Zdaniem Wilda, kryzys związany z koronawirusem uderza wszystkich, ale nie wszystkich po równo. W jego ocenie, większe porty lotnicze ekonomicznie są w lepszej sytuacji, niż mniejsze.

Wpływ CPK na transport kolejowy zauważył poseł Jerzy Polaczek. Jego zdaniem CPK zmienia całkowicie spójność systemu kolejowego.

Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel wskazał, że budowa nowych linii kolejowych - w kontekście CPK, ale być może jeszcze innych - jest impulsem do rozwoju gospodarki, ale i przewozów pasażerskich, aglomeracyjnych.

"Współpracujemy ściśle z CPK" - zapewnił. I dodał, że "w ramach obecnego Krajowego Programu Kolejowego, z tych ponad 5 tys. km linii związanych z CPK, zmodernizujemy 1,7 tys. km torów". "Tyle będzie już teraz. Na następną perspektywę planujemy wszystkie pozostałe, czyli ponad 3 tys. km. Oczywiście dostępność środków finansowych, współdziałanie będzie bardzo ważne" - powiedział. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CPK
PKP PLK

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....